Účetnictví

Proč bychom se měli zabývat účetnictvím?

To je zřejmě otázka, která napadne většinu z nás. Odpověď se zdá být snadná. Pokud bychom se chtěli stát účetními, tak bychom se měli zabývat účetnictvím. Pokud se účetními nechceme stát, tak bychom měli tento článek okamžitě zavřít. Je tomu skutečně tak? Určitě ne. Existuje celá řada dalších důvodů, proč bychom se měli alespoň v základních principech účetnictví vyznat. Pojďme si je ukázat.

Všechna videa o účetnictví na YouTube SetekCollege

1. Uchazeč o práci

Představte si situaci, že byste navštívili několik pracovních pohovorů a měly by o vás zájem dvě firmy. Pro jakou z těch firem byste chtěli pracovat? Pokud se vyznáte v účetnictví, tak se můžete podívat do jejich účetních výkazů a dané firmy si zhodnotit. Co když zjistíte, že první firma má neustále klesající zisk (je již téměř ztrátová) a roste její zadluženost. Naopak druhá firma má každý rok větší zisk, investuje do majetku a rozvíjí se. Pro kterou z těchto firem byste chtěli pracovat? Díky znalosti základů účetnictví si můžete zhodnotit finanční situaci společnosti.


2. Spolupráce

Předpokládejme, že máte svou vlastní firmu. Přijde za vámi jiná společnost a nabídne vám spolupráci. Bude vám říkat, že její počet zákazníků neustále roste, že se firma rozvíjí a vše je pozitivní. Vy se ale podívate do jejich účetních výkazů a zjistíte, že jejich zisk neustále klesá, tržby také, firma je zadlužená. Na příští schůzce se lidí z druhé firmy zeptáte, jak vám to vysvětlí, že reálná situace neodpovídá tomu, co vám bylo na první schůzce řečeno. Možná se ukáže, že spolupráce s touto firmou nebude tak lukrativní. A možná i to, že vám firma lhala.


3. Programátor

Zřejmě na první pohled nelogický důvod. Proč by se programátor měl vyznat v základech účetnictví? Je to z toho důvodu, že většina firem vede účetnictví. To znamená, že potřebují účetní software. Tento software se dá koupit nebo si ho mohou nechat naprogramovat, aby jim 100% vyhovoval. Pokud programátor bude programovat účetní software, tak se bez znalosti základů účetnictví neobejde. Pokud byste se chtěli věnovat této lukrativní oblasti programování účetních softwarů, tak musíte alespoň základům skutečně rozumět.


4. Chcete podnikat

Pokud budete podnikat, tak se jistě s účetnictvím setkáte. Můžete si vést účetnictví vy sami, ale to bude vyžadovat velice hluboké znalosti z tohoto oboru. Druhou možností je, že pro účetnictví využijete tzv. outsourcing neboli externí zajišťování zdrojů – v tomto případě účetnictví. To znamená, že účetnictví pro vás povede jiná externí firma. Vy se ale potřebujete vyznat v základech účetnictví, abyste věděli, jestli cena a obsah práce této firmy není nadhodnocená a jestli se jedná o reálnou cenu. Na druhou stranu může být právě vaše firma ta, která si nechá od programátora naprogramovat účetní software na zakázku. V tom případě musíte vědět, co vše do účetnictví patří a co by měl software přesně děla. Nejen proto, abyste dali programátorovi kvalitní zadání, ale také proto, aby jste si dokázali zjistit, jestli vám programátor nenaúčtoval až moc vysokou cenu za něco, co ani z hlediska účetnictví software nemusí umět.

A určitě bychom dokázali najít i další situace, kdy by se nám znalosti základů účetnictví mohly hodit. Sami jistě vidíte, že znalosti z tohoto oboru mohou být k užitku ve velkém množství případů. Ponoření se do tajů účetnictví je velice užitečné, ale také zábavné. Uvidíte.

David Šetek

David Šetek

Před sedmi lety jsem založil projekt ekospace.cz, kde jsem zdarma vzdělával studenty z celé ČR a SR. Od ekonomie, přes matematiku až po management. Rozhodl jsem se posunout vzdělání na vyšší úroveň a založil jsem nový projekt setekcollege.cz. Cílem je ukázat školám, jak může vzdělání na vysokých a středních školách vypadat. Může být zábavné, praktické a smysluplné. Tento blog patří k projektu setekcollege, kde se budu formou článků a videí s lidmi dělit o novinky ve vzdělání, názory a zkušenosti získané praxí. Již přes 5 let pracuji v online marketingu a poslední rok trávím tím, že se učím informačním technologiím.

Budu rád, pokud mi napíšete své názory