Zajímavosti

Jak Facebook poškozuje naše mentální zdraví. Je to skutečně jeho vina?

Ať už chceme nebo ne, Facebook je fenomén dnešní doby. Říká se, že Facebook nám dává to, co jsme už dlouho chtěli. Můžeme být pohodlně a rychle v kontaktu s lidmi, na kterých nám záleží. Je snadné se dnes dozvědět, jak se mají rodiče, co dělá sestra, jak se daří kamarádovi, který vycestoval do Austrálie. Není zapotřebí jít na poštu a posílat si kvůli tomu dopisy. Jenže je tu i druhá stránka věci. Facebook má neblahé účinky na naše mentální zdraví. Uvedeme si 5 základních problémů, které nám může Facebook, nebo jiná sociální síť, způsobit.

1. dostáváte pocit, že váš život není tak “cool”
Tendence porovnávat se tu s námi je již velice dlouho. Lidé se často ptají sami sebe “Jsem lepší než většina lidí?”. Facebook nám nabízí snadnou a rychle dosažitelnou odpověď. Stačí se podívat na profily lidí, které považujeme za sobě rovné a porovnat, zda je jejich život bohatší nebo ne. Pokud uvidíme fotky z dovolené v New Yorku, jak si koupili nové auto nebo jak zašli na večeři do drahé restaurace, tak nám často přijde, že my jsme ti horší. To nás dovede k závěru, že život není fér. Místo toho, abychom se snažili dosáhnout života, kterého chceme a který nás udělá šťastnými, tak se utápíme ve smutku z toho, že ostatní jsou lepší. S tím souvisí další problém – žárlivost. Bylo prokázáno, že lidé, kteří využívají FB, se často stávají více žárlivými a probouzí se u nich i další negativní emoce. Pokud vidíme, že někdo dostal v práci přidáno nebo nové skvělé místo, tak často začínáme žárlit. A to naopak ruinuje naše vztahy s ostatními lidmi. Je zvláštní, jak díky FB můžeme získávat přátele, ale také o ně ve výsledku přicházet.
Logo facebooku

2. vidíte něco jiného než ostatní
Pokud budete sedět se svým kamarádem v restauraci a oba si budete prohlížet své NewsFeedy (přehled příspěvků na FB), tak každý z vás uvidí něco jiného, protože FB zobrazené příspěvky personalizuje. To se zdá na první pohled jako výhoda – každý jsme jiný a chceme proto vidět jiný obsah. Ale představte si, jak to bude fungovat např. u voleb prezidenta ČR. Budete mít svého favorita, ale protože ostatním lidem se zobrazí více příspěvků od jeho oponenta, tak se dočkáte vět typu “O tom tvém neznámém kandidátovi nic nevím a nezajímá mě. Já budu volit…”. Začnete mít pocit, že volba vašeho kandidáta nemusela být zrovna to pravé. Tlak vašich vrstevníků a lidí kolem bude sílit. Všichni chtějí volit oponenta a vy začínáte pochybovat o své volbě. I to negativně ovlivní naše mentální zdraví.

3. Ztráta času se špatnými přáteli
Facebook nám umožňuje držet kontakt s našimi přáteli. To je sice pravda, ale na druhou stranu díky němu udržujeme vztahy s lidmi, se kterými nechceme mít už nic společného. Pokud někoho opustí přítelkyně, tak je dnes snadné sklouznout k myšlenkám jako “Má se tak mizerně, jako se mám já?, Začala chodit s tím druhým?, Co teď asi dělá?”. Pomocí facebooku se kdykoli podíváme na profil druhého člověka a na tyto otázky zkoušíme najít odpověď. Zvyšujeme tak sílu dopadu této situace, než kdybychom vše řešili jen na úrovni offline světa.

4. Podezdřívavost díky facebooku roste
Předvte si, že se manželka dívá na profil svého manžela. “Kdo je ta Lucie, která pořád likuje příspěvky mého manžela?”. Pokud často kontrolujete profil svého partnera, tak vás to vždy dovede k podezdřívavosti, i když nereálné. Jak se říká, každý si vždy něco najde. No, a pokud manželovi likuje příspěvky jeho bývalá přítelkyně, se kterou mohli jen zůstat přátelé, tak je vymalováno. Začneme přemýšlet, jaké všechny scénáře se odehrávají a není překvapením, že žádný z těchto scénářů není pozitivní (tajné schůzky, nevěra…). Vše funguje i obráceně, kdy muži začnou podezřívat své partnerky.

5. Můžete se stát závislými
Zřejmě jste možná už slyšeli o tom, že lidé mohou propadnout závislosti na facebooku. Koho by dříve napadlo, že k závislostním problémů jako je alkohol, drogy, cigarety apod. se přidá i sociální síť. V takovém případě nám odloučení od moderních technologí, které nám umožňují přístup na sociální sítě, působí veliké problémy a má nepříznivé dopady na naše jednání a chování.

Facebook přináší celou řadu negativních vlivů

Je zajímavé si všimnout, že hodně těchto problémů výše, ve své podstatě Facebook nezpůsobuje. On je pouze umožňuje. To my jsme se díky Facebooku stali závistívými, podezřívavými, marníme svůj čas atd. Facebook nás k tomu nenutí. To děláme my sami. My se musíme naučit, jak se sociálními sítěmi pracovat a určovat, do jaké míry mají ovlivňovat naše životy. Nejsme naprogramované ovce, které dělají to, co dělá zbylé stádo. Pokud budeme přemýšlet nad našimi činy, tak si naopak z Facebooku můžeme odnést mnoho pozitivního. Já jsem se např. díky Facebooku dozvěděl o řadě vzdělávacích kurzů, za které jsem nyní vděčný a rád, že jsem je mohl absolvovat. Posunuli mě mnohem dále v mých znalostech. Díky Facebooku mohu komunikovat s mnoha lidmi a zjišťovat jejich názory na vzdělání a další věci. To mě také silně obohacuje. Také bylo prokázáno, že Facebook snižuje pocity osamění. Sociální sítě jsou jen nástroj. Je na nás, jak je použijeme.

“Díky sociálním sítím žijeme často životy někoho jiného a zapomínáme na ty vlastní”

Jak jste na tom s facebookem vy? K čemu ho využíváte? Trávíte na něm podle vás hodně nebo málo času?

David Šetek

David Šetek

Před sedmi lety jsem založil projekt ekospace.cz, kde jsem zdarma vzdělával studenty z celé ČR a SR. Od ekonomie, přes matematiku až po management. Rozhodl jsem se posunout vzdělání na vyšší úroveň a založil jsem nový projekt setekcollege.cz. Cílem je ukázat školám, jak může vzdělání na vysokých a středních školách vypadat. Může být zábavné, praktické a smysluplné. Tento blog patří k projektu setekcollege, kde se budu formou článků a videí s lidmi dělit o novinky ve vzdělání, názory a zkušenosti získané praxí. Již přes 5 let pracuji v online marketingu a poslední rok trávím tím, že se učím informačním technologiím.

Budu rád, pokud mi napíšete své názory