Uncategorized

Naučte se excel – do praxe se bude hodit

Možná jste na tom podobně, jako jsem kdysi byl já. Kdysi dávno jsme měl excel na střední škole. Upřímně, ani si nepamatuji, co jsme tam probírali. Potom jsem se s excelem setkal na vysoké škole. Tu si vybavuji dobře. Dělání nesmyslných úloh, které v praxi k ničemu nejsou. Přeci jen vytvořit čtverec, kde budou v prvním sloupečku čísla od 1 do 10 a ve druhém od 11 do 20 atd., to asi nebude úplně to pravé pro budoucí praxi. Není se čemu divit. Učil nás to člověk z IT, který ani v praxi excel nepoužíval. Byl to moc fajn vyučující, ale excel bral ze svého pohledu programátora než z pohledu šéfa, který ve své firmě potřebuje díky excelu ušetřit peníze, čas a zjednodušit procesy.

V prosinci roku 2018 jsem nastoupil do nového zaměstnání. Víte, jak to chodí. Koukáte kolem sebe a v prvních týdnech k prosperitě firmy moc nepřispíváte. Když pracuji pro nějakou společnost, tak mi jde o to, abych tam byl z nějakého důvodu. Abych firmě pomohl prosperovat. Takže jsem si připadal trochu zvláštně. Ať jsem se snažil, jak jsem chtěl, tak jsem neměl dostatečné znalosti na to, abych udělal něco velkého. Takže jsem spíše věci koordinoval, než abych tvořil, vymýšlel a zlepšoval.

Logo excelu od společnosti Microsoft

Pak jsem si ale všiml, že se ve firmě hodně používá excel. Jak jsem tak pátral, tak se používali základní funkce. Něco více jsem si o excelu přečetl a zjistil, že obsahuje funkce, makra a je tam i možnost programovat. Otevřel se mi úplně nový pohled na excel, jaký jsem nikdy před tím neviděl. Tady jsem vycítil svou příležitost. Když se excel naučím, tak budu jediný, kdo ho ve firmě ovládá pořádně a tím budu moci společnosti pomoci optimalizovat a zrychlovat procesy, které se přes excel dělají. Tak jsem se do toho pustil.

Řekl jsem si, že když už excel docela dobře ovládám, tak bych mohl začít točit videa. Na můj nový projekt SetekCollege.cz se budou určitě hodit. Tak jsem se do toho pustil. Začal jsem vysvětlujícím videem, proč je excel důležitý. To by měl být základ vždy, když chcete někoho něco naučit. Proč bychom se zrovna toto měli učit? Bude nám to k něčemu?

Jak jsem postupně objevoval svět excelu, tak jsem poznával, jak mocný je to nástroj. Ale pochopitelně, že videa nemůžete začít něčím složitým. Musíte začít pomalu a postupně k tomu složitému dojít. Proč? Protože když to tak uděláte, tak pak to, co je složité, se nebude zdát složité 🙂 Snad mi rozumíte. Takže jsem začal od toho, co to excel je, jak si ho založíte. Pak co je to buňka, excelovské záložky atd.

Tabulka vytvořená v programu excel

Mám rád, když se znalosti z různých oborů mohou protnout. Lidé často studují věci izolovaně. Například, až se na SetekCollege.cz objeví nová videa z makroekonomie, tak budeme moci společně hodnotit nezaměstnanost a inflaci nejen tak, že se podíváme na data. Ale tak, že si data stáhneme, dáme do excelu, vytvoříme vlastní graf podle našich potřeb a potom vyvodíme závěry. Na to se moc těším 🙂 U excelu jsem např. narazil na Paretovo pravidlo. Je to pravidlo 20 ku 80. Je to poměr, který nalezneme všude kolem nás. Říká, že 20 % našich činností nám přináší 80 % užitku (jinak řečeno, 20 % našich činností je skutečně důležitých). 20 % lidí na světě vlastní 80 % majetku (podívejte se na žebříčky nejbohatších lidí světa a uvidíte, že tomu tak je). 20 % výrobků jedné firmy tvoří 80 % jejich obratu (jsou to tedy hodně důležité výrobky). A takto bychom mohli dlouho pokračovat. Stejné je to s excelem. V excelu budete používat 80 % svého času jen 20 % tlačítek a funkcí. Ty ostatní pro vás nebudou zapotřebí. To jsem se snažil vysvětlit v jednom z videí. Lidi občas děsí to, že v excelu je tolik tlačítek a možností. Ale není důvod se toho bát.

Zrovna nedávno se mi ukázalo, jak je dobré znát i nejen běžné věci, které umí většina uživatelů excelu. Potřeboval jsem transponovat tabulku. To jen znamená, že jsem potřeboval přehodit řádky a sloupce v tabulce. Z prvního řádku se stane první sloupec, z druhého řádku druhý sloupec atd. Nikdy mě nenapadlo, že je to v excelu tak snadné. Ale protože jsem znal jen vyjmout a vložit popřípadě kopírovat a vložit, tak jsem si myslel, že se to bude muset vyřešit nějakým složitým způsobem. To ale není pravda. Stačí najít správné tlačítko a je to otázka pár vteřin. Proto jsem poté točil např. videa o pokročilých typech pro vkládání a další.

Excelovská tabulka a jak s ní pracovat

Zajímavá je např. věc, které se říká automatické vyplňování. Pokud např. excelu dáte Leden a Únor, tak on ví, že zbylé buňky má vyplnit dalšími názvy měsíců. To jsem třeba dříve netušil. Pak jsem objevil, že si tyto seznamy, které pak excel vyplňuje za vás, můžete sami nastavit. Takže pokud vyplňujete často např. názvy oddělení ve firmě, tak si takový seznam můžete vytvořit.

Kdybyste se i vy chtěli v excelu více vzdělat. Tak všechna videa dávám zdarma na svůj YouTube kanál SetekCollege. Za nějaký čas se jen přesunou na stránku SetekCollege.cz, která se nyní tvoří a plní. Ale i zde budou zdarma.

Excel bude jen jeden z mnoha předmětů na SetekCollege.cz. Proč zakládám SetekCollege? Nejde o peníze. Jde o to, že chci lidem ukázat, že se každý z nás může kvalitně vzdělávat. Hlavně, když se najdou lidé, kteří se chtějí vzdělávat a člověk, který je chce vzdělávat. Pak to bude fungovat. A když ukáži, že jeden člověk s omezenými zdroji dokáže vytvořit kvalitní místo pro vzdělání, tak třeba školy konečně pochopí, že ony se svými desítkami vyučujících a mnohem většími zdroji, by mohly dokázat mnohem více.

Díky, že jste článek dočetli až sem. Budu rád, pokud se budete vzdělávat společně se mnou. Vzdělání nás může v životě hodně posunout – jak profesně, tak i po lidské stránce.

David Šetek

David Šetek

Před sedmi lety jsem založil projekt ekospace.cz, kde jsem zdarma vzdělával studenty z celé ČR a SR. Od ekonomie, přes matematiku až po management. Rozhodl jsem se posunout vzdělání na vyšší úroveň a založil jsem nový projekt setekcollege.cz. Cílem je ukázat školám, jak může vzdělání na vysokých a středních školách vypadat. Může být zábavné, praktické a smysluplné. Tento blog patří k projektu setekcollege, kde se budu formou článků a videí s lidmi dělit o novinky ve vzdělání, názory a zkušenosti získané praxí. Již přes 5 let pracuji v online marketingu a poslední rok trávím tím, že se učím informačním technologiím.

Budu rád, pokud mi napíšete své názory