Zajímavosti

Apple představil budoucnost vzdělání – jak vypadá?

Apple uspořádal konferenci, kterou věnoval pouze vzdělání. Dlouho jsem očekával, co tato konference přinese a s čím Apple přijde. Nezklamali. Opět posunuli vzdělání dál s využitím nejmodernějších technologií, které máme. Je fascinující sledovat takovou konferenci a vědět, že zrovna tvoří budoucnost vzdělání.

Musím říci, že mě Apple jako společnost fascinuje. Nejde jen o jejich produkty, ale o to, co se za produkty skrývá. Jejich myšlení, jejich příprava, jejich prezentace, jejich marketing. Vše vyladěné a dotažené k dokonalosti. Všechny tyto věci jsou navzájem propojené. Jejich marketing nevychází z produktů, ale ze zákazníků. A tak by to ve skutečném marketingu mělo být. Apple uspořádal další konferenci, kterou věnoval vzdělání. Víte, že mám ke vzdělání velice blízko, tak jsem netrpělivě očekával, s čím Apple přijde. Pojďme se na pár věcí z této události podívat.

Jak už to u těchto konferencí chodí, tak začala poutavým a emocionálním videem, které bylo velice dobře zpracované. Namluvené dětským hlasem, aby navodili atmosféru, že tato akce je o budoucnosti dětí a jejich vzdělání. Poté již na pódium přišel CEO Apple Tim Cook (pozn. CEO znamená výkonný ředitel nebo u nás bychom řekli generální ředitel – prostě ten nejvýše postavený v dané společnosti). U konferencí Apple bývá zvykem, že jejich obrázky v pozadí jsou kvalitní a emotivní. Vždy zajímavě reflektují téma, o kterém se hovoří. Podívejme se na jeden z nich.

Po úvodní řeči již přišel pracovník Applu, který představil jednu z nejočekávanějších věcí této konference – nový iPad. iPad – tedy tablet – Apple vyrábí již dlouhou dobu. Čím je tento speciální? Především tím, že je to levnější verze, která má být dostupnější všem studentům. A takto vypadá.


Apple prezentuje tento iPad jako vysoce výkonný a ještě je tu jedna zajímavost. K tabletu bude k dispozici také Apple Pencil – tužka, kterou jde na iPad kreslit.


K čemu takováto tužka je? Vzpomínáte si na scénu z mnoha amerických filmů, kde studenti řeší pitvu žáby? Myslím, že v ČR se to nedělá, ale jistě si vzpomenete, že v USA je to běžná součást výuky. Podívejte se, co je možné pomocí Apple Pencil udělat na tabletu. Tahy postupně odkrýváte vnitřek žabího ústrojí. Neskutečně realistické.


Na iPadu je také možné se podívat na části, ze kterých se tělo žáby skládá. Pokud jste již nějakou chvíli ze školy, napadlo vás někdy, že toto nám technologie umožní?


Krásné také je, jak si můžete pomocí Apple Pencil kreslit do elektronických učebnic a pomůcek. Nevybaví se vám náhodou školák, který má na zádech školní tašku, která je pomalu větší než on sám. To bude brzy minulostí. Už žádné přenášení učebnic.


Apple dále představil tzv. Shared iPad neboli Sdílený iPad. To znamená, že pokud má škola např. několik stovek žáků, ale jen několik desítek iPadů, tak každý student si může vzít jakýkoli iPad, přihlásit se a uvidí své aplikace, své poznámky a vše ostatní. Pokud přijde ke stejnému iPadu někdo jiný a přihlásí se svými údaji, tak uvidí zase své aplikace a své studijní materiály. Je tak možné využívat méně iPadů pro více studentů a žáků. Za mě – dost dobrý nápad.


Jaká bude cena nového iPadu? Cena bude přibližně 8.600 Kč včetně DPH. Možná si říkáte, že stále dost drahé, ale v ceně by měl být zahrnutý i Apple Pencil.


Další věc, která mi přijde fantastická, je využít rozšířené reality. To je využití současné reality kolem vás, kterou rozšíříte o nějaký další prvek. Pokud se např. bude vyučovat hodina historie a umění, tak si pomocí tabletu zobrazíte kupříkladu díla známých autorů přímo ve vaší učebně. Obrazy jsou tak věrohodné, že hravě nahradí výstavu v muzeu, která může být i v jiné zemi.


Jednoduše si můžete dílo přiblížit a zkoumat jeho detaily.


Další zajímavou novinkou aplikací je Classroom aplikace. Ta slouží vyučujícím. Například umožní, aby vyučující viděl, na co se žák zrovna dívá na svém tabletu a může tak snadno odhalit, jestli má student s něčím problémy nebo jestli zdárně pokračuje ve výuce dál.


Následovala řada dalších aplikací, které mají pomoci při studiu a při zvyšování kreativity dětí.


Pokud se Applu podaří proniknout do sektoru vzdělávání se svými produkty a aplikacemi, tak to bude pro firmu velice zajímavý business. Ano, jistě, že tu jde i o peníze. Na druhou stranu, pokud tato snaha Applu pomůže ve zvýšení kvality vzdělání a hlavně ve zvýšení zájmu dětí o vzdělání, tak to může být prospěšné pro obě dvě strany.

V březnu, kdy se tato konference konala, tak zrovna v České republice se řeší téma povinných / nepovinných domácích úkolů, kde se lidé dohadují, kdo rozhoduje o tom, jestli jsou domácí úkoly povinné nebo ne (celý článek zde). To jen pro srovnání, abychom si uvědomili, co se řeší v USA a co u nás v ČR. Kde myslíte, že řeší důležitější věci?

Záznam celé konference najdete v angličtině na oficiálních stránkách Applu.

 

David Šetek

David Šetek

Před sedmi lety jsem založil projekt ekospace.cz, kde jsem zdarma vzdělával studenty z celé ČR a SR. Od ekonomie, přes matematiku až po management. Rozhodl jsem se posunout vzdělání na vyšší úroveň a založil jsem nový projekt setekcollege.cz. Cílem je ukázat školám, jak může vzdělání na vysokých a středních školách vypadat. Může být zábavné, praktické a smysluplné. Tento blog patří k projektu setekcollege, kde se budu formou článků a videí s lidmi dělit o novinky ve vzdělání, názory a zkušenosti získané praxí. Již přes 5 let pracuji v online marketingu a poslední rok trávím tím, že se učím informačním technologiím.

Budu rád, pokud mi napíšete své názory